תעביר את זה הלאה – האם בעיות ראיה עוברות בתורשה?

כל בני המשפחה מרכיבים משקפים? זה ממש לא במקרה! ממש כמו צבע העיניים שלנו שנקבע מהמטען הגנטי שנירש מהורינו, כך גם בעיות ראיה ומחלות עיניים אחרות עשויות להיות גנטיות ולעבור במשפחה.
הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להתכונן בהתאם:

בעיות ראיה נגרמות מסיבות שונות. בעוד בעיות ראייה עשויות להיות קשורות לגורמים סביבתיים (כמו שימוש רב במסכים אלקטרוניים למשל) ולהופיע גם אצל מי שאין במשפחתו היסטוריה של בעיות ראיה, ישנן מספר בעיות ראיה נפוצות, אשר קיימת סבירות להעבירן בתורשה:

קוצר / רוחק ראייה – לקוצר ראיה ורוחק ראיה יש מרכיב גנטי משמעותי למדי. אם שני ההורים סובלים מקוצר או רוחק ראיה, לילד שלהם יש בין 25-50% סיכוי לסבול ממצב דומה. אצל תאומים זהים למשל, קיים סיכוי של כמעט 90% להתאמה במצב הראייה של התאומים, כלומר או ששניהם יזדקקו למשקפים, או שאצל שניהם תהיה ראיה תקינה.

פזילה

הסיכוי לפזילה בקרב ילדים שלפחות אחד מהוריהם סבל מפזילה מגיע לכ-25%. פזילה עשויה להופיע לעיתים קרובות אצל תינוקות בחצי השנה הראשונה לחייהם, וברוב המקרים עוברת בעצמה לאחר 4-5 חודשים. אם הפזילה לא עברה עד גיל חצי שנה, חשוב לגשת לרופא עיניים על מנת לטפל בבעיה.

עין עצלה

אמבליופה ידועה בכינויה גם כ'עין עצלה'. אצל ילד עם עין עצלה, עין אחת חלשה יותר ומתקשה להתפקס. הטיפול לרוב כולל חבישת רטייה על העין החזקה, שתאפשר לעין החלשה להתחזק. בגיל צעיר הטיפול אפקטיבי הרבה יותר, ולכן חשוב להיות מודעים שהבעיה עשויה לעבור בתורשה ולדאוג לאבחון וטיפול בשלב מוקדם.

עיוורון צבעים

עיוורון צבעים הוא מצב בו אדם מתקשה להבחין בין צבעים שונים, שרוב האנשים יבחינו בהם בקלות. ברוב המקרים עיוורון הצבעים הוא גנטי ובין 5-10% מהגברים סובלים ממנו. רק האם יכולה להעביר את הגן לילדיה, ורק הבנים יסבלו מהבעיה. אין כיום פתרון או טיפול לעיוורון צבעים.

ישנן מחלות גנטיות נוספות הפוגעות ברשתית ועשויות לעבור בתורשה ולהופיע בגילאים שונים כמו גלאוקומה או רטיניטיס פיגמנטוזה. לכן חשוב ביותר להכיר ולהתייחס אליהם בהתאם במידה וקיימות אצל בני המשפחה הקרובה.

הכרת הבעיות הגנטיות במשפחה היא כלי מרכזי לאבחון מוקדם, משום שהגורמים התורשתיים קובעים את הנטייה שלנו לפתח בעיות ראיה וגם את של ילדינו. הבנת הסיכונים והתייחסות אליהם הינה חיונית לשמירה על בריאות העיניים ולמניעת סיבוכים כתוצאה מכך.

אנחנו כאן לכל שאלה