משקפיים לילדים – כל מה שחשוב לדעת


ילדים הסובלים מבעיות ראיה אינם מודעים להן. על כן ישנה חשיבות רבה לביצוע בדיקות ראייה תקופתיות ולהתאמה נכונה של פתרונות ראייה בעת הצורך.
מאיזה גיל צריך להתחיל? ומה חשוב לדעת לפני שעושים משקפים לילדים?

על מנת להצליח בגן ובבית הספר, בפעילויות ספורט ובמשחק עם חברים, חשוב שלילדים יהיו יכולות ויזואליות טובות. על כן ישנה חשיבות רבה לאיתור מוקדם של בעיות ראייה אצל ילדים והתאמת פתרונות בעת הצורך.

מתי מתחילים?
ילדים עד גיל 7 חייבים לבקר אצל רופא עיניים לפחות פעם אחת לצורך בדיקה, הכוללת הרחבת אישונים לצורך בדיקה מקיפה של בריאות ותקינות העיניים וכן בדיקת ראיה. אחרי גיל 7 ניתן ורצוי לבצע את בדיקת הראיה אצל אופטומטריסט מוסמך, אשר מבצע בדיקת ראיה ומתאים משקפים בעת הצורך. מומלץ לבצע בדיקת ראיה פעם בשנה.

מה בודקים אצל ילדים?
בבדיקת ראיה אצל ילדים האופטומטריסט בודק כמה דברים:
א. האם קיימים ליקויי ראייה – כמו רוחק ראיה, קוצר ראיה ואסטיגמטיזם. מצבים אלו באים לידי ביטוי לקושי של העיניים להתפקס בטווח אחד או יותר.
ב. איתור עין עצלה או פזילה – מצבים אלו נפוצים יותר בקרב ילדים. בעיה בתחומים האלה, עלולה לגרום לקשיים בהתפתחות ובלימודים ואף להוביל לכאבי ראש ועיניים.

ומה עושים אם צריך משקפים?
במידה ובדיקת הראייה העלתה כי הילד זקוק למשקפים, הנה כמה גורמים שכדאי להתחשב בהם בבחירת המשקפים:

נוחות – על מנת שהמשקפיים לא יפריעו לילד במהלך היום כדאי לבחור במסגרת קלה, שתהיה נוחה ומורגשת ככל הפחות. נסו למדוד עם הילד כמה זוגות שונים כדי שירגיש מה נוח לו יותר.
אחיזה – שימו לב שהמסגרת יושבת היטב על גשר האף, אך לא מפעילה עליו לחץ. אפונים (החלק שיושב על האף) מגומי יהוו פתרון טוב לכך. בדגמים מסוימים ידיות המשקפיים מתעקלות מאחורי האוזן ומספקות תמיכה נוספת למשקפיים על הראש.
חומר – אורח החיים הפעלתני של הילדים מחייב בחירה במסגרת מחומרים גמישים, שאינה נשברת בקלות, בעת נפילה או מכה. כך גם לגבי העדשות- הימנעו מעדשות זכוכית העלולות להישבר! העדיפו עדשות העשויות מחומרים פלסטיים עמידים וקלי משקל, כמו פוליקרבונט.
צורה – זכרו שהילדים מביטים פעמים רבות למעלה, כשהם מדברים עם מבוגרים, או מביטים אל הלוח. שימו לב שגודל המסגרת יכסה את מסגרת העין, ויעניק כיסוי גם במבט מעלה.
העדפות הילד – המשקפים יכולים לעזור רק עם הילד מוכן להרכיב אותם. לכן שתפו את הילד בבחירת המסגרת, ותנו לו לבחור את הדגם המועדף עליו, מבין מספר אפשרויות. כיום למותגים המובילים (כמו רייבאן ואתניה ברצלונה) יש קולקציית ילדים מגוונת המאפשרת לכל אחד למצוא משהו שהוא יאהב.

בהצלחה.

אנחנו כאן לכל שאלה