מושגים באופטומטריה שכל אחד צריך להכיר


ביקור אצל האופטומטריסט יכול להיות מאוד מבלבל, בעיקר משום שהוא כולל שימוש בהרבה מושגים שלא תמיד ברורים, אפילו למרכיבי המשקפים. אז כדי שתהיו מוכנים לביקור הבא ותוכלו להיות מעורבים בתהליך הבדיקה, הנה המושגים שאתם חייבים להכיר:

מיופיה (קוצר ראיה)
מיופיה היא בעיית הראייה הנפוצה ביותר ומחקרים בארצות הברית מצאו כי כ-40% מהאנשים סובלים ממנה. מי שאובחן בקוצר ראייה יתקשה בראייה לטווח הרחוק בפעולות כמו קריאת שלטים בכביש, או התרגום בטלוויזיה. עם זאת הוא ייראה טוב לטווח הקרוב.
מיופיה מופיעה כאשר גלגל העין ארוך מידי ביחס לכוח ההתמקדות של הקרנית ועדשת העין. במצב זה, גלי האור הנכנסים לעין לא מגיעים למיקוד מדויק על הרשתית אלא לפניה ולכן מתקבלת תמונה מטושטשת. בהתאם לחומרת הבעיה, האופטומטריסט ימליץ לכם על משקפים, שמרשם העדשות יהיה במספרי מינוס (-).

היפרופיה (רוחק ראיה)
רוחק ראיה הוא מצב נפוץ יחסית, וכ-25% מאוכלוסיה סובלים ממנו. מי שיש לו היפרופיה לרוב ייראה היטב למרחק, אבל יתקשה בראייה מקרוב, בפעולות כמו קריאת ספר, או שימוש בטלפון נייד.
הבעיה מתרחשת כאשר גלגל העין של האדם קצר יחסית, וקרני האור נכנסות לעין מאחורי הרשתית. היפרופיה ניתן לתקן באמצעות משקפים או עדשות, שמספריהם יהיו בערכים חיוביים (+). מי שיש לו רוחק ראיה ישתמש במשקפים בעיקר לקריאה או עבודה לקרוב, ולא יזדקק להם בראייה לרחוק.

אסטיגמציה (צילינדר)
מי שיש לו אסטיגמציה, ראייתו לא תהיה חדה, לא לקרוב ולא לרחוק. מצב זה נגרם לרוב בגלל צורה א-סימטרית של קרנית העין. כך שבמקום שהאור יפול במדויק על הרשתית לתמונה חדה, נוצרות כמה נקודות מיקוד לפני או מאחורי הרשתית (ולפעמים גם וגם).
הפתרון לאסטיגמציה, הוא הרכבת משקפים, כאשר לעדשות מוסיפים צילינדר, כדי לאפשר מיקוד טוב בכל הטווחים.

פרסביופיה
מכירים את המבוגרים שכדי להצליח לקרוא מדף, הם מרחיקים אותו מהפנים? קוראים למצב הזה פרסביופיה, והיא מתחילה לרוב בסביבות גיל 40. הסימן הראשון לכך הוא ראייה מטושטשת בעת קריאת עיתון, או עבודה מול המחשב. אי אפשר למנוע את הופעת הפרסביופיה, משום שזהו הליך טבעי שנגרם עקב הזדקנות של העין, בו העדשה של העין מאבדת מגמישותה ומתקשה להתפקס לקרוב.
האופטומטריסט ימליץ במצב זה על הרכבת משקפים המשלבים מספר טווחים, כמו מולטיפוקל

מולטיפוקל
מולטיפוקל הן עדשות שנועדו לתקן את הראיה בכמה טווחים ונותנות מענה לראיה לרחוק, לקרוב, ולטווח הביניים בזוג משקפים אחד, כדי שלא יהיה צורך להחליף משקפים במעבר בין הטווחים.
עדשות המולטיפוקל הפכו לפופולריות בשנים האחרונות בקרב אנשים בגילאי 45 ומעלה, בזכות יכולתן לשלב מספר מוקדים אופטיים בעדשה אחת, ללא קווי הפרדה בין המוקדים. האופטומטריסטים ממליצים על שימוש בעדשות מולטיפוקל למי שיש לו, או זקוק ל 2 זוגות משקפים – אחד לקריאה והשני לראיה לרחוק. עדשות המולטיפוקל משחררות אותנו מהצורך בהחלפת משקפים בין הפעילויות השונות.

6/6
המושג ראיה 6/6 מתאר חדות ראיה טובה, ללא צורך במשקפים. חדות הראיה נבדקת בבדיקת ראיה אצל האופטומטריסט, באמצעות טבלה עם אותיות או מספרים, ומתייחסת ליכולת לראות אות בגודל קבוע, ממרחק של 6 מטר. מי שרואה 12/6 למשל, ייראה ממרחק של 6 מטר מה שאדם בעל ראיה טובה יהיה מסוגל לראות מ 12 מטר.

עדשות מקטבות (פולארויד)
עדשות פולארויד הן עדשות מקטבות, כלומר עדשות שמונעות מקרני אור המגיעות באלכסון להכנס לעין, ובכך מונעות סינוור והשתקפויות מעצמים שונים ומאפשרות לראות יותר פרטים בצורה ברורה יותר בעת שהייה בשמש. עדשות אלו מומלצות למי שנמצא שמן רב מחוץ לבית כמו בעת פעילות ספורטיבית או נהיגה, וחשוב לו לשמור על ראייה חדה וברורה ולמנוע סינוורים. לא כל משקפי השמש מגיעים עם עדשות פולאריד, ולרוב עדשות אלו יסומנו במדבקה מיוחדת.

אנחנו כאן לכל שאלה