הסתגלות למולטיפוקל – כל אחד יכול?


משקפי המולטיפוקל נועדו לשפר את איכות החיים ולספק ראיה חדה לכל הטווחים.
מדוע בכל זאת יש כאלו שנתקלים בקשיים? ומה ניתן לעשות כדי להסתגל בקלות?

עדשות מולטיפוקל הפכו לפופולריות בשנים האחרונות בקרב אנשים בגילאי 45 ומעלה, בזכות יכולתן לשלב מספר מוקדים אופטיים בעדשה אחת, ללא קווי הפרדה בין המוקדים. התאמת עדשות מולטיפוקל שונה מעדשות רגילות, וכך גם אופן השימוש בהן.
הנה כל מה שצריך לדעת לפני שעוברים למולטיפוקל:

כיצד נעשה הליך התאמת העדשות?
הליך התאמת העדשות הינו קריטי, משום שהוא יקבע את איכות הראיה ונוחות השימוש. הליך זה כולל מספר שלבים:

תשאול – תשאול הנבדק לגבי אורח חייו, עיסוקו, תחביביו וכדומה. באמצעות התשובות יוכל האופטומטריסט לבצע התאמה מדויקת לצרכים המשתנים.

בדיקת ראיה – לאחר התשאול האופטומטריסט יבצע בדיקה במכשיר אוטורפרקטומטר שמזכיר מחשב עם צג, המספק נתונים בנוגע לראייה. ובנוסף יבצע בדיקת ראיה ידנית, בה יבדוק את הראיה בכל הטווחים, בהתאמה לתשובות הנבדק בתשאול הראשוני.

התאמה – אחרי ביצוע הבדיקה ובחירת מסגרת מתאימה, האופטומטריסט ימדוד פרמטרים נוספים שיסייעו בהתאמה מדויקת של העדשות למסגרת ולמבנה הפנים של הנבדק – מיקום האישונים, מרחק בין המסגרת לפנים וכו'.

הדרכה – אל תוותרו על הדרכה של האופטומטריסט בעת קבלת המשקפים! לכל אזור בעדשות המולטיפוקל טווח מיקוד שונה וחשוב להבין את השימוש הנכון כדי להקל על ההסתגלות.

האם קיימת תקופת הסתגלות למשקפיים? למה עליי לצפות?
בתחילת השימוש במשקפי מולטיפוקל ייתכן קושי בהתמקדות בעת מעבר בין המוקדים. לרוב מתרגלים לשינויים תוך כמה ימים עד כמה שבועות, אך תהליך ההסתגלות הינו אישי ושונה מאחד לשני. אך ככלל, ככל שמקפידים על בדיקה מדויקת ומשתמשים בעדשות איכותיות ומתקדמות יותר מבחינה טכנולוגית – תהליך ההסתגלות קל יותר באופן משמעותי.

מדוע יש קושי בהסתגלות?
עדשת מולטיפוקל מעניקות תיקון שונה בכל אזור של העדשה, שמתאים לטווח ראיה אחר. העדשה מצמצמת לנו במעט את שדה הראיה ותנועת העיניים מצריכה הסתגלות למרכז מיקוד שונה. יש שיתקשו בירידה ממדרכה או מדרגות, יש שיתקשו בנהיגה או בתנועה. במשך התהליך חשוב להתאזר בסבלנות ובמוכנות להסתגלות.

האם כל אחד יכול להסתגל למולטי? יש כאלה שלא יצליחו?
כמו בכל דבר, אין 100% הבטחה להסתגלות מלאה. איכות עבודתו של האופטומטריסט, הציוד בו הוא משתמש והעדשות שנבחרו ישפיעו רבות על הליך ההסתגלות.
אנחנו ב'ריינד אופטיקס' מתמחים בהתאמת משקפי מולטיפוקל. השירות שלנו כולל ליווי מקצועי בתקופת ההסתגלות, ואחריות על ההתאמה של העדשות.

אנחנו כאן לכל שאלה